Agilefluencer #5: O plnění snů ✨
7+1 témat, která mi rezonují hlavou, když se řekne "chci dosáhnout svých snů... chci je zhmotnit... chci je žít...", a spousta inspirace a fíglů, které vám k tomu můžou dopomoci
Zdravím vás, přátelé!
Třikrát hurá, téma jak si jít za svými sny je konečně tady✨
Uvažovala jsem o tom, že vám do blogpostu nasdílím svůj vlastní příběh, ale toto vydání už samo o sobě obsahuje tak velkou dávku informací, že to raději necháme na jindy. Třeba vám o tom povím víc v příštím newsletteru, který bude na téma cíle, nebo v tom novoročním, na který (prozřetelně) chystám téma prokrastinace 😉
Nicméně jeden ze svých snů vám prozradit můžu: chci zásadně přispět k tomu, že stále více lidí bude číst kvalitní non-fiction literaturu. Obrovsky moc mi na této cestě pomáháte i vy a vaše sdílení. V srpnu se počet odběratelů newsletteru vyšplhal přes 500 a aktuálně už je vás více než 550. Děkuju vám za to - každým doporučením mě ke splnění tohoto snu posouváte o krok blíž 🙏❤️
*****
A teď už k plnění těch VAŠICH snů 🙂
V minulém newsletteru jsme se věnovali tvorbě vize. Budeme tedy předpokládat, že už máte jasno v tom, čeho chcete dosáhnout a proč to děláte (pokud ne, koukněte na tento a tento článek). Teď se podíváme na to, jak těchto snivých představ dosáhnout, jak je zhmotnit, jak je žít.
Tohle je 7+1 témat, která mi při psaní tohoto vydání rezonovala hlavou:
1. Najít odvahu a dokázat překonat strach. Když k sobě budete opravdu upřímní, často zjistíte, že vám ve splnění vašeho snu brání jen strach. Že ty spousty důvodů, proč to zrovna teď nejde nebo proč by se to zrovna vám nemělo povést, jsou jen výplody mysli, která se bojí nepříjemností a selhání. Co s tím, na to se podíváme v dnešním Seberozvojovém střípku
2. Mít představu o tom, jakou cestou jít, jak si ji naplánovat a průběžně vyhodnocovat a taky jak se jí nenechat semlít a dokázat rozpoznat, kdy ze své cesty sejít. O tom všem bude příští newsletter věnovaný tématu cílů
3. Udělat první krok. Častá opověď úspěšných lidí na otázku, co by poradili svému mladšímu já, je, že by začali mnohem dříve. První krok je vždy nejtěžší. Máme pocit, že ještě nejsme připravení, že není správná doba, že pořád neumíme dost, nemáme dostatek peněz... Přečtěte si v sekci Zaujalo mě, co ohledně toho radí autor knih Michael Hyatt.
4. Nepást po dokonalosti (nejenom před začátkem, ale během celé vaší cesty). Takhle… občas je preciznost opravdu nezbytná. Ale daleko pravděpodobněji ji využíváme jen jako formu prokrastinace. Začít s málem, iterovat, experimentovat, získávat zpětnou vazbu a stavět svůj sen postupně - to se dle novodobé literatury jeví jako nejúčinnější cesta. Sem tedy letí mé doporučení knihy Začněte vydělávat na tom, co vás baví .
5. Získat potřebné znalosti a dovednosti. Objevit, co se potřebuju naučit, kde to nasát a jak co nejúčinněji na to, to je důležitou součástí cesty za našimi sny. Co funguje mně samotné, to s vámi sdílím jako Můj hack.
Zároveň jsem se naučila, že pokud jste na to sami, často je vaše cesta zbytečně delší a trnitější. Jak účinně využívat komunit a síťování, o tom je mé doporučení knihy Nikdy nejez sám.
6. Vytrvat! Občas sice dokážeme začít, ale umíme taky i pěkně rychle skončit - ztratíme elán, motivaci, smysl… Víc se tomu budu věnovat v novoročním newsletteru (téma Prokrastinace), teď aspoň tento rychlý tip, který Marshall Goldsmith doporučuje v knize Buďte tím, kým chcete být:
Každý večer si odpovězte na otázku: “Udělal jsem dnes maximum pro to, abych dosáhl svého snu?” Svou odpověď ohodnoťte na stupnici 0 - 10 (10 představuje maximální snahu) a zapište si ji do tabulky.
Buďte k sobě upřímní. Je v pořádku přiznat si, že jste se na to dnes vyprdli - každý den není posvícení a konec konců lhali byste jen sami sobě, - smysl této otázky spočívá zejména tom, že jsme schopni již po několika dnech odpovídání vidět, zda se o dosažení svého snu skutečně snažíme nebo to vzdáváme. Zkuste to 😉
7. Dovolit si svého snu dosáhnout. My lidé někdy dokážeme být pěkně komplikovaní. Nezřídka býváme sami sobě v dosažení snů tou největší překážkou. Gary J. Bishop o tomto fenoménu, kdy se nám těsně před branami stane “něco”, co nám celou naši dosavadní snahu zhatí, píše ve své knize Přestaňte řešit h*vna.
Podle něj si často myslíme, že do naší cesty zasáhla smůla, osud, vnější zloduch apod., přitom ve skutečnosti jsme byli tím skrytým sabotérem jen my sami. Občas si totiž ve skrytu duše splnění našeho snu nepřejeme, nebo si myslíme, že si to nezasloužíme. A ani o tom nevíme!
(Proto lidem na potkání doporučuju projít nějakou formu psychoterapie. I když si myslíte, že ji nepotřebujete. Protože dokud jsme lidé, potřebuje ji každý z nás. Abychom se naučili lépe rozumět sami sobě. Včetně těch nám skrytých věcí. Tak pokud se vám splnění vašeho snu doposud vždy nějak záhadně vyhnulo, rozhodně neváhejte. Opravdu 🙏)
➕1: Užít si to!
Taky se vám stalo, že jste dosáhli něčeho, po čem jste toužili, a ani jste si to pořádně neužili? Ať už to nesplnilo vaše očekávání, nebo jste měli v hledáčku zase něco dalšího, či jste se kvůli tomu cítili vůči někomu provinile. Nezapomínejte si dosažení vašich snů užít. Zastavte se. Buďte přítomní. Oslavte to! A když už jsme u toho… nezapomínejte si užít i tu cestu samotnou - bez toho to není ta pravá legrace!
Tak o tomhle všem to dnes bude 🙂
Užijte si čtení a dejte vědět, co pro vás mělo užitek!
Díky, že tu se mnou jste ❤️
Vaše Hanka
📚 5 knih, které...
...vám mohou pomoci na cestě za vašimi sny
1. Čtyřhodinový pracovní týden - Uváděla jsem ji už minule a dnes je tu znovu. To proto, že je skvělá nejen z hlediska tvorby osobní vize, ale i v tom, jak jí dosáhnout. Pro mou osobní i profesní cestu představovala naprosto zásadní knihu, která mi změnila život, tak třeba se stane tou zásadní knihou i pro vás!
2. Začněte vydělávat na tom, co vás baví - Tahle knížka je trefa do černého, pokud je váš sen spojen s tvorbou nějakého produktu nebo služby. Provede vás velmi lidsky a přirozeně celým procesem tvorby od začátku až do konce. Lepšího kapesního kouče si nemůžete přát!
3. Nepostradatelní - Pokud vás láká spíše kariéra zaměstnance a míříte vysoko, takhle knížka je pro vás jako stvořená. Dozvíte se, jak se etickým a hodnotným způsobem stát nepostradatelným článkem pro vaší firmu a užívat si díky tomu vyšší mzdy a dalších privilegií.
4. Tak dobří, že vás nepřehlédnou - Ideální volba, pokud svou kariérní dráhu teprve začínáte nebo jste se ji rozhodli od základů změnit. Prozradí vám, jak se ke svému vysněnému povolání dopracovat a jak se v něm vypracovat :)
5. Nikdy nejez sám - Svých snů nejsnáze dosáhnete s pomocí ostatních lidí. Ať už díky tomu, že vás někomu doporučí, seznámí vás s někým zásadním nebo vám dají neocenitelnou radu. Chvíli trvá, než zjistíme, že je blbost chtít všechno odedřít sami - knížka vám ukáže, jak si budovat síť, která vás nejen podrží, ale doslova vystřelí nahoru.
* V příštím newsletteru, který bude o cílech, určitě zmíním i knihu Nejlepší rok vašeho života, která vám skvěle pomůže zacílit na to skutečně důležité. Rovnou ji uvádím v předstihu, abyste o ní věděli už teď.
** A ještě jeden bonus - to zas pokud potřebujete do žíly šlehnout fakt fest dávku motivace: Total Recall - životopis Arnolda Schwarzeneggera. Neznám inspirativnější cestu, než je ta jeho! ✨
🥑 Food for Thoughts
QUOTE: Dnes mám pro vás dvě:
"Tragédií života není smrt, nýbrž to, co v sobě necháme umřít ještě za svého života." (Norman Cousins)
“Velké věci se nedějí jen z nějakého popudu, jsou řetězcem maličkostí, které se spojí.” (Vincent van Gogh)
Nepřestávejte snít.
Knížka se čte stránku za stránkou, hora se slézá krok za krokem.
Nebát se toho. Věřit a nepřestat.
Vášeň a vytrvalost.
To je ten klíč.
OTÁZKA: “If someone took control of your life tomorrow, what’s the first thing they would change?” (James Clear)
Volně přeloženo: "Kdyby někdo zítra převzal kontrolu nad vaším životem, co by změnil jako první?" Otázka mi pomáhá vidět bloky či nadbytečnosti cizíma očima. Jiný člověk by se nebál toho, čeho se bojím já, proč s tím mám tedy zrovna já problém? Taky by viděl, kde nevědomě mrhám svým časem. Nebo čemu ho věnuju žalostně málo. Je to jako: “Hej, vytáhni si hlavu z *** a dívej se, co děláš!”
💡 Střípky pro ochytření
…na téma plnění snů ✨
Seberozvoj
Než jsem se na konci roku 2020 rozhodla opustit zaměstnání a jít na volnou nohu, sváděla jsem dlouhé roky boj se strachem ze změny. Je srandovní, jak nás víc děsí krok do neznáma, než to, že nás něco doslova žere zaživa, že?
Poprvé jsem pocítila, že je možné nad svým strachem zvítězit, po přečtení knížky Odse*te se, přesto mi trvalo ještě dalších 9 měsíců, než jsem se definitivně rozhoupala. K tomu mi dopomohlo cvičení, které popsal Tim Ferriss v knize Čtyřhodinový pracovní týden a v Nástrojích titánů.
Proto ho tu dnes chci s vámi sdílet.
Na cvičení si najděte dostatek nerušeného času a hlavně: své odpovědi si NAPIŠTE! Odpovídat si na otázky v hlavě má minimální sílu oproti tomu, když si své myšlenky zapíšete (věřte mi, zkoušela jsem obojí 🙂).
A tady už jsou samotné otázky:
“1) Pojmenujte, čeho se nejvíc bojíte - co vůbec nejhoršího by se mohlo stát, kdybyste podnikli krok, který zvažujete? Jaké pochybnosti, obavy a “co kdyby" se vám při pomyšlení na ty velké změny, které můžete nebo potřebujete udělat, honí hlavou? Představte si je do nejmenších detailů. Byl by to konec světa? Jaké trvalé následky, pokud nějaké, by to na škále od jedné do deseti mělo? Skutečně by byly trvalé? Jak pravděpodobné podle vás je, že by opravdu mohly nastat?
2) Jak byste mohli případné škody napravit nebo věci zase, alespoň na čas, vrátit na správnou kolej? Je dost dobře možné, že by to bylo snazší, než si myslíte. Jak byste mohli vše dostat znovu pod kontrolu?
3) Jaké výsledky či prospěch, trvalé i dočasné, by pro vás plynuly z pravděpodobnějších scénářů? Svou noční můru už jste si definovali, tak teď se zamyslete nad pravděpodobnějšími či jistými přínosy, jak vnitřními (sebedůvěra, sebeúcta, atd.), tak vnějšími. Jaký dopad by měly pravděpodobnější scénáře na škále od jedné do deseti? Jaká je šance, že byste dosáhli alespoň trochu dobrého výsledku? Povedlo se to už před vámi někomu méně inteligentní mu, než jste vy?
4) Kdybyste dnes přišli o místo, co byste udělali, abyste to finančně zvládli? Představte si, jaké by to bylo, a znovu si zodpovězte první tři otázky. Kdy byste ze zaměstnání sami odešli za něčím jiným, jak byste se mohli později v případě nutnosti ke své dosavadní kariéře vrátit?
5) Co ze strachu odkládáte? Většinou se nejvíc bojíme toho, co nejvíc potřebujeme. Někomu zavolat, s někým si něco vyříkat, atd. - v cestě nám stojí strach z toho, že nevíme, jak to dopadne. Ujasněte si, co nejhoršího se může stát, smiřte se s tím a udělejte, co je potřeba. (…) Jak jsem už párkrát slyšel: životní úspěch je zpravidla dán tím, kolik nepříjemných rozhovorů jste ochotni vést. Dejte si za úkol udělat každý den jednu věc, ze které máte strach. Já jsem si to zvykl dělat, když jsem se snažil kontaktovat celebrity a přední podnikatele s žádostí o radu.
6) Co vás stojí – finančně, emocionálně, fyzicky - přešlapovat na místě? Nesoustřeďte se jen na možné nevýhody zvažovaného kroku. Stejně důležité je uvědomit si, jak strašnou cenu platíte za to, že ho odkládáte. Kde budete rok, za pět, za deset let, když nebudete dělat to, co vás nabíjí? Jak vám bude, když pod tlakem okolností dalších deset let svého krátkého života strávíte něčím, o čem víte, že vás nenaplňuje? Pokud bezpečně víte, že budete-li se následujících deset let ubírat stejnou cestou, bude dlážděná zklamáním a lítostí, a pokud riziko definujeme jako “pravděpodobnost ne vratného nepříznivého výsledku“, pak tím největším rizikem je nečinnost.
7) Na co čekáte? Pokud nedokážete odpovědět bez trapných výmluv ohledně vhodného načasování, je odpověď jednoduchá - máte stejně jako všichni ostatní strach. Spočtěte si, kolik vás stojí nečinnost, uvědomte si, jak malá je pravděpodobnost chyby a že ji lze napravit, a osvojte si nejdůležitější zvyk všech, kdo vynikají a užívají si to - schopnost jednat.
Dejte vědět, jestli pro vás mělo cvičení taky takovou sílu! 🤩
Leadership
Jako leader musíte být schopni podpořit své lidi v dosahování jejich vlastních snů. V knize Radikální otevřenost můžete (mimo jiné) nalézt inspiraci, jak tuto podporu prakticky provádět formou rozvojových 1:1.
Tady je rychlé shrnutí, jak na to:
Jsou doporučovány tři rozhovory po sobě - každý na 45 minut.
První rozhovor je zaměřený na motivaci a stavíme ho na skutečných životních příbězích zaměstnance. Díky tomu, že se ptáte se na reálnou minulost a na to, proč se tehdy zaměstnanec rozhodnul způsobem, jak se rozhodnul, získáte přesnější informace o jeho skutečné motivaci, než kdybyste se dotazovali pouze na samotné motivy.
Druhý rozhovor je zaměřený na sny zaměstnance. Tady si dávejte pozor na to, aby zaměstnanec neodpovídal podle toho, co si myslí, že chcete slyšet. Dosáhnete toho tak, že po něm budete chtít, aby vám řekl 3 - 5 svých snů či vizí. Z těch budou pravděpodobně některé ty, které si myslí, že chcete slyšet, ale budou tam i ty, které jsou jeho srdci opravdu nejbližší.
Tyto sny společně napište na papír a ke každému z nich pak společně identifikujte znalosti a dovednosti, které jsou pro jeho splnění potřeba. Poté spolu zhodnoťte, jestli je zaměstnanec již má nebo je potřebuje získat/rozšířit. Následně si zaměstnanec sám vybere, které z těchto znalostí a dovednosti chce rozvíjet - úkolem manažera je zjistit, jak mu to může umožnit.
Výsledkem třetího setkání by měly být konkrétní kroky: kdo udělá co a do kdy. Vznikne tím jakýsi akční plán na 18 měsíců, ze kterého bude zřetelné, jak bude zaměstnanec tyto vybrané znalosti a dovednosti získávat.
Podporujte zaměstnance v nových nápadech a velkolepých snech. Snažte se vždy vymyslet, jak to udělat, aby se potřebné znalosti a dovednosti daly získat v rámci aktuální pozice zaměstnance. Přirozeně tím podpoříte jeho vnitřní motivaci a práce jej bude více bavit.
Nicméně, i kdyby jeho sny nesouvisely s vaší firmou, přesto je pomozte uskutečnit - přijděte na to, jak byste mohli rozvoj potřebných dovedností využít i v rámci vaší firmy. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že vám zaměstnanec do doby, než se mu jeho sen podaří splnit, neodejde z firmy a bude se cítit vnitřně motivovaný, i když právě zrovna nedělá svůj dream job.
Agile
Často dostávám dotaz, jak se stát Scrum Masterem.
Kromě toho, že se předpokládá, že si samozřejmě nastudujete vše, co jako SM potřebujete vědět (ať už formou knih, videí nebo specializovaných kurzů - třeba takového, jaký na jaře otevírám já 😉😁), těch cest k otevření dveří do vaší první firmy může být několik.
Tohle mohou být tři z nich, které vás dosud možná nenapadly:
1. Choďte na setkání české agilní komunity CzechAgile - kromě toho, že se můžete od ostatních mnohému naučit, máte příležitost navázat osobní vazby a ukázat svůj potenciál. Je šance, že jakmile se později někdo bude po novém SM poohlížet, vzpomene si právě na vás.
2. Choďte na agilní konference - ze stejných důvodů, jako nahoře. Tady sice budete mít méně prostoru okouzlit ostatní prostřednictvím budování hlubší osobní vazby, ale zase máte možnost potkat se tu se širší škálou lidí, např. s manažery firem, které můžete oslovit.
3. Napište na pracovní sociální síť LinkedIn, že byste se chtěli stát SM a jaké máte pro tu práci předpoklady (např. zkušenosti s prací s týmem, koučování, facilitace, práce s firemní kulturou apod.) - na trhu je po SM hlad a je velká šance, že se vám ozve někdo, kdo bude ochoten přijmout vás i bez zkušeností a vše vás od začátku naučit.
✨ Ze života Agilefluencera
…o tom, co mě k tématu plnění snů i mimo něj baví a čím se aktuálně zabývám:
🤯 Zaujalo mě
Z knihy Nejlepší rok vašeho života (Michael Hyatt):
“Umění začít
Neustále se setkávám s lidmi, kteří zabředávají do plánování a příprav. Chtěli by uvést na trh nový produkt, najít si jinou práci, napsat první knihu - ale jako by nedokázali stisknout spoušť. Připadají si nejistí a nepřipravení. A tak tráví čas sněním, hledáním informací a plánováním. Abychom si rozuměli, detailní plány jsou skvělé - když stavíte jadernou ponorku. Ale pokud jde o většinu cílů, které si stanovíme vy nebo já, může se podrobné plánování snadno stát jen luxusní formou prokrastinace. Plánování je mnohem snazší než akce.
V téhle fázi je nejdůležitějším aspektem umění začít. Když si necháme cíl přerůst přes hlavu a necháme se jím zastrašit, může to vést k nerozhodnosti, ztrátě odvahy a dokonce paralyzující panice. Nemusíte od začátku dohlédnout až na samý konec. Ve skutečnosti ani nemůžete, pokud je váš cíl dostatečně velký. A dobrá zpráva je, že nepotřebujete. Stačí, když uvidíte na další krok. Když půjdete krok za krokem, dokážete všechno.
Co tedy autor knihy radí?
1. “Vítejte změnu s očekáváním. Jakmile dospějete k tomu, že změna je žádoucí nebo nutná, máte zelenou. Šlápněte na plyn. Tenhle pocit vám stačí, abyste se rozjeli.
2. Zabývejte se svou představou tak dlouho, až si ji ujasníte. Nenechte ten pocit odejít. Pracujte s ním tak dlouho, až budete vědět, co dělat. Ta neodbytná myšlenka někde v podvědomí může být začátkem úplně nového dobrodružství - nebo první příčkou žebříku, po kterém musíte vylézt z hlubokých vyježděných kolejí.
3. Rozhoupejte se a něco udělejte - cokoliv. Někdy s nějakým krokem čekáme na okamžik, kdy budeme mít všechny informace. To je chyba. Vědění přichází postupně. A stačí vám, když budete mít dost světla na následující krok. I když vykročíte špatnou nohou, zbytek cesty se vám bude postupně vyjasňovat.
4. Vykročte, a to hned. Jakmile se rozhodnete, jaký bude váš další krok, udělejte ho. Nečekejte. Čekání se zdá bezpečné, ale zabíjí sny.”
Nečekejte. Čekání zabíjí sny.
🤓 Tipy na čtení/poslouchání
Dnes tu mám tipy zejména pro pisálky a tvůrce obsahu, ale věřím, že jako inspirace, jak si jít za svými sny, se dá z těchto povídání abstrahovat spousta božích věcí na cokoliv 🤗 Nelekněte se délky některých videí - jsou fakt informačně nabombené a dají se v pohodě pustit i zrychleně 😉
1. Broňa Sobotka (1:40) - Broňa je úspěšný freelancer, jehož výuková videa angličtiny mají na českém YouTube neuvěřitelná čísla. Minule jsem sdílela video, jak si Broňa nastavuje vizi ideálního života a jak ji uvádí do praxe. Tentokrát přidávám jeho další sdílení o tom, jak má nastavené podnikatelské cíle, zdroje příjmů a jak to spolu všechno souvisí.
2. Broňa podruhé - odkaz na jeho nový projekt: FB profil s názvem “Digitvůrce”, kterým se Broňa vrhá do zcela nových vod osvěty a sdílení s popisem “Jak se živit online tvorbou a užívat si to”. Broňa má co dát - pokud jste viděli obě videa, na která jsem nahoře odkazovala, tak víte, že jo. Hned první video, kde sdílel, jak dělat tvorbu na YouTube, je prostě boží. Moc se těším na další!
3. Lucie Konečná (56:32) - Lucka je spolu se svým partnerem autorkou blogu Loudavým krokem, kde najdete dechberoucí množství informací o cestování, investicích, marketingu a snad úplně o všem 🙂 Lucka v tomto videu sdílí, jak se stala digitální nomádkou a jak svůj úspěšný blog, který jí na toto cestování vydělává, vybudovala. Video obsahuje velkou spoustu praktických fíglů!
4. Janka Chudlíková (1:02) - Janka je lektorkou osobního a profesního rozvoje, mentorkou a koučkou. V podcastu Jak na sítě sdílela, jak vytvořit online podnikání v oblasti vzdělávání, včetně vlastní propagace a snahy o pasivní příjem. Mně osobně video pomohlo kouknout se na tenhle druh podnikání o něco střízlivějším okem a upravit reálněji svá očekávání 😀
5. Martin Kavka (1:14) - Martin je (mimo jiné) nadšený newsletterista a poradce pro obsahové newslettery. V tomto videu sdílí, proč psát obsahové newslettery a jak na to, aby byly úspěšné. Na popud tohoto videa jsem se pro psaní newsletteru rozhodla i já sama, takže pokud o něčem takovém uvažujete, Martin vám ve videu poradí, co a jak.
6. Martin podruhé - odkaz na Martinův newsletter a podcast. Pokud děláte online tvorbu, je pro vás jejich odběr must have! Najdete v nich příběhy, nápady a tipy, které můžete využít ve svých tvůrčích projektech – od newsletterů přes podcasty až po youtubové kanály. Pro mě je to nedocenitelný zdroj nejen informací a inspirace, ale také dávky motivace šlapat do toho dál.
7. Na volné noze - pokud uvažujete o tom, že se dáte na vlastní podnikání, tady najdete neocenitelný zdroj vědění. JE TAM VŠECHNO! Teď se nově zveřejňují i videa, určená původně jen pro vysokoškolské studenty předmětu Od UČO k IČO a kde nejúspěšnější freelanceři (a já 😀) sdílí svou cestu k podnikání.
💯 Můj hack
Cesta “někam” (sen) obvykle vede přes “něco” (znalost, dovednost). To “něco” je pro mě obvykle úplně nová věc, kterou se musím naučit (např. stříhání videí, marketing, apod.). Jasně, mohla bych zaplatit někomu, kdo to umí, ale pokud začínáte od nuly, tím spíš na mateřské, hodně si rozmyslíte, do čeho těch svých pár peněz dáte.
Co mi pomáhá, abych se novou věc co nejrychleji a nejlépe naučila?
Přečtu si o tématu všechny zásadní knihy, sjedu videa na YouTube, najdu si nějaká rychlá a levná školení. Ráda hojně využívám i bezplatných webinářů, kde doufají, že vás uloví pro další placené školení. Jakmile jich ke stejnému tématu pár absolvujete (a přežijete ty salesové řeči), máte zdarma vlastně skoro veškerý základ, který jste potřebovali k danému tématu znát 🙂
To klíčové je mít těch zdrojů hodně a nechat se tak informacemi doslova prošpikovat (tohle je vlastně ten můj hlavní hack). Nemusím se díky tomu nic učit zpaměti - to důležité se zopakuje tolikrát, že si to pamatuju úplně přirozeně. Každý zdroj mě navíc obohacuje o jiný úhel pohledu, takže získávám i širší pochopení a souvislosti. A co je hlavní - moje hlava je novým modelům vystavena tolikrát, že po čase začne novým způsobem i sama přirozeně myslet.
Jakmile získám holý základ, nečekám, až to budu umět dokonale - jakýkoliv nový poznatek, který se mi aktuálně hodí, jdu okamžitě vyzkoušet. Mám tak rychle hotový základ, se kterým se už dá začít pracovat, a díky dalším knihám a videím pak všechno jen postupně zdokonaluju. Nehrozí tak vyhasínání motivace, protože ji dalšími zdroji neustále průběžně dokrmuju, a už vůbec ne odkládání na “až to budu opravdu umět” (což je nikdy, že…).
Pokud něco fakt musí počkat (třeba z technických nebo časových důvodů), vždy si to zapíšu do svého seznamu věcí na později, který pravidelně (obvykle co týden) procházím a věci z něj uvádím do praxe, jakmile na ně přijde ten správný čas.
Tak.
Teď už jen dokázat umět správně rozlišit, kdy stojí za to učit se věci sám a kdy je lepší svěřit je někomu jinému, a budeme všichni nezastavitelní! 😃
👩🎓 Co se učím, co zkouším
Testuju online kurz Rozečti.se, který slibuje, že dokáže zrychlit tempo přirozeného čtení na dvojnásobek. Zprvu jsem si myslela, že jde o kurz rychločtení formou scanování textu, tak se mi do toho nechtělo (já čtu ráda knížky pěkně “postaru”), ale pak jsem zjistila, že kurz pomáhá zefektivnit přesně tohle to klasické plnohodnotné čtení 🤓
Funguje to na bázi každodenních gamifikovaných cvičení (cca 30 min) po dobu 14 dnů, ale můžete postupovat i po menších částech pomaleji. Procvičováním si rozšíříte zrakové rozpětí (počet znaků, který dokáže vaše oko zachytit v jeden moment) a zefektivníte oční fixace = váš mozek dokáže text, který takto oko zachytí, rychle zpracovat, aniž by docházelo ke snížení pochopení nebo zapamatování přečtených informací.
Nejtěžší pro mě bylo najít si na cvičení vhodnou dobu, kdy bych byla absolutně nerušená, protože vyžadují plnou pozornost a kognitivní nevyčerpanost (což je pro rodiče malých dětí trochu nonsens). Blbý taky je, že kurz není v mobilní verzi a dá se absolvovat jen na počítači, což mi mé možnosti ještě víc osekalo. Jakmile jsem si ale našla rutinu, která mi seděla, už to fičelo.
Teda ještě pořád fičí 🙂 Podle průběžných testů se zatím moje rychlost čtení zvýšila o 46%, tak uvidíme, jak to bude vypadat na konci. Doufám, že mi to pomůže mít zase o malý časový waste míň, protože teď čtu fakt tristně pomalu 🙏 Podle výpočtů bych takhle ročně mohla ušetřit 4 dny života!
Určitě pak o svých výsledcích napíšu na blog a možná pro vás i získám možnost slevy. Vy si mezitím můžete vyzkoušet bezplatnou verzi - kdyby už nic, aspoň si změříte, jak jste na tom s rychlostí čtení vy.
Schválně mi pak napište, jak jste dopadli! (pro zajímavost - já měla úvodní měření 184 slov/min, přičemž s tím, kolik toho přečtu, bych měla mít něco kolem 300 🙈).
🙋♀️ Co je u mě nového a co chystám
1. Poprvé jsem měla možnost přednášet o seberozvojovém tématu! Na online eventu organizovaném Lidmi v rovnováze jsem vystoupila s tématem “20 tipů, jak se stát mistrem návyků”. Pustit si to můžete TADY (38 min) (a dejte si i druhou prezentaci, kterou měl biohacker Libor Mattuš na téma “Dech jako základ každého dne” (47 min).
2. Web, blog i přihlášení k newsletteru už jsou friendly i pro lidi se zrakovými obtížemi, kteří musí pro čtení používat screenreader. A stydím se, že takové nebyly hned od začátku... Moc tímto děkuji Michaele Dlhé, že mě na bariéry upozornila a pomohla mi s jejich odstraněním! 🙏❤️
3. Dokončila jsem pilotní rozhovory pro vzdělávací program pro Scrum Mastery, který chystám otevřít na jaře. Jako správný agilista ani já nepřeskakuju discovery fázi a díky bohu za to! Rozhovory mi pomohly posunout program ze skvělého na úplně že wow level 🤩 Bude to TOP, TOP, TOP!
4. Vyšly další 3 díly Knihy měsíce Red Button:
Knihu pro měsíc září doporučil český master přes podcasty Dan Tržil a stala se jí pro něj zásadní knížka Čtyřhodinový pracovní týden (náhoda? nemyslím si 😁) - rozhovor najdete TADY (9 min)
Knihu října představil již výše zmiňovaný Broňa Sobotka (tohle shodou okolností náhoda je 😀) a vybral svou srdcovou knihu Jak získávat přátele a působit na lidi - kuk na video TADY (8 min)
Knihu listopadu vybral Pavel Minář, borec přes superefektivní práci s Google workspace a vášnivý cyklista. Stala se jí kniha Konec stárnutí a na rozhovor se můžete podívat TADY (8 min)
5. Vybrala jsem pro vás mých TOP 5 knih za uplynulé čtvrtletí. Staly se jimi: Bystřejší mozek, Černá labuť, Ještě to promysli, Tělo sčítá rány a Wim Hof: Ledový muž. Jejich přehled i s mými prvními dojmy hned po přečtení si můžete prohlédnout tomto blogovém příspěvku.
❤️ Děkuju, že mou tvorbu nadále podporujete i finančně - ať už přes Pickey nebo mě občas jen tak pozvete na virtuální kafe. OBROVSKY MĚ TO POHÁNÍ KUPŘEDU, ani nevíte 🙏🙏🙏 Díky!
📚 Dočetla jsem
Ještě to promysli ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Wim Hof: Ledový muž ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
All My Friends Are Dead ▫ Mé první dojmy
Dech ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Klín ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Vladař ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Montessori miminko ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Knihu
Lektorské dovednosti ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Zázračný úklid ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Knihu
Soundtrack v hlavě ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu (20% sleva na tištěnou knihu s kódem “agilefluencer”)
AHA! rodičovství ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Buďte tím, kým chcete být ▫ Mé první dojmy ▫ Koupit knihu
Problém tří těles ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Farma zvířat ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu.
📖 Aktuálně mám rozečteno
Game Changers ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Montessori batole ▫ Koupit Knihu
Nauč se to! ▫ Koupit Audioknihu | Koupit Knihu
Detox hlavy ▫ Koupit Knihu
*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu.
✍ Co nového na blogu
Seberozvoj:
Recenze knih:
📕 Alchymie
Výběry z knih:
Recenze kurzů/školení:
🔥 Co se šustlo na mých sítích
*****
Jestli jste dočetli až sem, mávám vám tímto každému osobně z Brna 😁👋
Jste husťáci! ❤️